Intuicja, co to jest i jak z niej korzystać?

O intuicji mówili najwięksi ludzie tego świata Albert Einstein, Steve Jobs czy Eisenhower. I choć jest to coś co każdy z nas ma w sobie, nie można tego dotknąć ani zmierzyć. A jej definicja jest następująca: intuicja to wewnętrzny głos pochodzący z podświadomości połączony z doświadczeniem, pomagający nam podjąć decyzję. 

Głos Intuicji

Czasami mamy wrażenie, że trzeba coś zrobić, albo przy podejmowaniu jakichś decyzji pomimo wszystkich twardych argumentów wiemy, że trzeba zrobić inaczej. Skąd? To właśnie nasz głos intuicji podpowiada nam rozwiązanie. Badania wskazują, że każdy człowiek ma intuicję od dziecka. Jednak w trakcie różnych doświadczeń, wpływu innych ludzi, otoczenia czy systemu tracimy z nią kontakt. Jeśli chcesz możesz pracować nad odzyskaniem tej relacji i jest to jak najbardziej możliwe.

Jak połączyć się z intuicją?

Jednym ze sposobów pracy z intuicją jest szeroko pojęte mindfullness. Pracując ze swoją świadomością za pomocą technik medytacyjnych czy uważności, można zbliżyć się do swojego wewnętrznego głosu i usłyszeć co ma nam do powiedzenia. Jeżeli medytujesz,  możesz spróbować  medytacji z intencją np. połączenia się ze swoją intuicją. 

Możesz też stosować różne techniki relaksacyjne, wizualizacje, afirmacje, pisanie lub ćwiczenia fizyczne (np. jogę). Każda z tych technik będzie przybliżać nas do naszego wewnętrznego głosu. Jednak ważne jest to, aby tą pracę wykonywać regularnie i nie zrażać się na początku. Na efekty przyjdzie nam trochę poczekać, ale zapewniam że warto!

Co blokuje intuicję?

Istnieje kilka czynników, które blokują intuicję: może to być strach i przekonania związane ze strachem. Gdy nie ufasz sobie na tyle, aby pójść za głosem intuicji bo inni ludzie mogliby pochopnie Cię ocenić lub mieć na Twój temat jakieś zdanie. 

Negatywne emocje – zwykle gdy jesteśmy w negatywnej emocji trudno jest skontaktować się ze swoim wewnętrznym głosem. Emocja bierze wtedy górę nad możliwością kontaktu z naszą intuicją.

Oczekiwania to kolejna rzecz, która stoi na naszej drodze do intuicji. Czasami są takie sytuacje że nie wiemy jaką decyzję podjąć, pomimo wszystkich danych i tego że zawsze ta intuicja działała a tym razem nic nie podpowiada. Oczekiwania potrafią zagłuszyć głos intuicji. 

Jeśli jednak odpuścisz i będziesz otwarty na informacje ona do ciebie przyjdzie. I będziesz wtedy wiedzieć że to dokładnie jest TO.

Dlaczego warto korzystać z intuicji?

Warto korzystać z intuicji dlatego że to jest ona jak GPS dla naszej duszy. To głos który nie używa słów. Posłuchaj go! Intuicja podpowiada nam co jest dla nas dobre, ale też ostrzega przed niebezpieczeństwem. De facto ewolucyjnie to cecha która pozwalała ludziom przetrwać w różnych momentach na kartach historii. 

Intuicja w podejmowaniu decyzji

Z mojego doświadczenia wynika, że każdy korzysta z intuicji większym bądź mniejszym stopniu przy podejmowaniu decyzji. Bywa to bardzo pomocne choć rzadko używamy jej świadomie. A zarówno kobiety jak i mężczyźni używa ją jej w równym stopniu. Zwłaszcza jeśli chodzi o decyzję wyboru potencjalnej partnerki/partnera. 

Podsumowując – intuicja to potężne narzędzie którego możemy używać na codzień i która bywa bardzo pomocna w naszym życiu, relacjach oraz podejmowaniu ważnych decyzji. Myślę że warto z niej korzystać tym bardziej że jest za darmo i dostępna praktycznie dla każdego.

Jeśli masz jakieś pytania zapraszam do kontaktu oraz na mój Instagram @uwaznie

I do słuchania podcastu Uważnie dostępny na Apple Podcast, Spotify czy YT.

Dobrego dnia 🙂

Dodaj komentarz